Manote, kad jūs negalite būti stebimas, jei vietos nustatymo paslauga yra išjungta? Sveiki, čia – „Google”!

2017.11.22

Vakar mes pasidalijome ataskaita, kurioje parodėme, kaip svetainės gali stebėti kiekvieną vartotojų klavišo paspaudimą ar pelės judėjimą . Jei to reklamuotojams ir leidėjams nepakanka, operacinės sistemos atliks likusį darbą. Naujausia ataskaita parodė, kad operacinės sistemos "Android" telefonai renka informaciją apie  buvimo vietą, net jei vietos nustatymo paslauga tuo metu yra išjungta ir šiuos duomenis siunčia "Google".

"Quartz" atliktame tyrime paskelbta, kad net jei vartotojas išjungia vietos nustatymą ir net neįdeda SIM kortelės, telefonai su "Android" operacine sistema vis tiek kaupia vietos informaciją ir siunčia ją "Google".


Nuo 2017 m. pradžios "Android" telefonai renka netoliese telefoninio ryšio bokšto esančių mobiliųjų telefonų adresus, net jei vietovės paslauga yra išjungta, ir šiuos duomenis persiunčia į "Google". Rezultate matome tai, kad "Google" turi prieigą prie duomenų apie asmens buvimo vietą ir jo judėjimą, kas gerokai viršija pagrįstus vartotojų lūkesčius dėl jų privatumo.

Kai "Android" įrenginiai prijungti prie "Wi-Fi" tinklo, jie "Google" siunčia ryšio adresus, net jei telefone neįdėta SIM kortelė.

"Google" taip pat patvirtino šį teiginį, kad "Android" įrenginiai renka šalia telefoninio ryšio bokštų esančių mobiliųjų telefonų adresus ir perduoda šiuos duomenis savo serveriams. Tačiau patvirtinant šią praktiką, sakoma, kad duomenys "niekada nebuvo kažkam naudojami ar saugomi". Štai ką pateikia "Quartz" savo pranešime:

Pasak "Google" atstovo spaudai, adresai buvo įtraukti kaip informacijos duomenys ir buvo siunčiami sistemai, kurią "Google" naudoja pastoviųjų pranešimų tvarkymui "Android" telefonuose per pastaruosius 11 mėnesių.Jie niekada nebuvo naudojami ar saugomi, sakė spaudos tarnyba, o dabar, po kontakto su "Quartz", bendrovė imasi veiksmų, kad nutrauktų šią praktiką.

Leidinyje taip pat rašoma, kad paieškos gigantas sakė, kad dabar imasi priemonių, kad būtų baigta ši praktika. Tačiau lieka neaišku, kodėl bendrovė pradėjo šią invazinių duomenų rinkimo praktiką. "Google"  sakė, kad tai buvo padaryta tik siekiant "toliau gerinti pranešimų teikimo greitį ir našumą".

"Tačiau mes niekada nebuvome įtraukę Cell ID ( liet.k.signalo sklidimo nustatymo metodas) į mūsų tinklo sinchronizavimo sistemą, kad duomenys būtų nedelsiant pašalinami, ir mes jį atnaujinome, kad daugiau neužblokuoti signalo ryšio "Cell ID" identifikatoriaus.

"Google" teigia, kad iki lapkričio pabaigos "Android" telefonai sustabdys šią veiklą ir daugiau nebeteiks "Cell" vietos duomenų "Google".

Ataskaitoje kyla rimtų privatumo problemų

Nors "One Plus" galėjo pasinaudoti visais savo duomenų rinkimo praktikos metodais, akivaizdu kad net JAV pagrįsti technikos gigantai ir toliau imasi veiksmų, kuriais gali įsibrauti į vartotojų privatumą ir kelia vartotojams rimtą pavojų jų saugumai. Kaip vartotojas, kuris nenori būti stebimas, nesvarbu ar jis būtų teisėsaugos pareigūnas, ar karo žurnalistas, jie ieškos naudos, kad didelė technologijų kompanija staiga pradėtų rinkti daugiau duomenų, nesakydama savo sistemos perjungimų ir tai jie daro be vartotojo sutikimo ar pranešimo. 

"Nors į "Google" siunčiami duomenys yra šifruojami, neatmetama galimybė, kad jie gali būti siunčiami ir trečiajai šaliai, jei į telefoną buvo įsilaužta šnipinėjimo programa ar kitais įsilaužimo būdais", – sakoma pranešime."Tai gana svarbu dėl pasekmių", – sakė Bill Budington iš "Electronic Frontier Foundation". "Jūs galite numatyti bet kokį skaičių aplinkybių, kai tokie veiksniai gali būti labai svarbi informacija, kelianti riziką asmeniui."

Šiuo metu "Google" ir kitos pagrindinės technologijų kompanijos susiduria su įstatymų leidėjų klausimais dėl agresyvios duomenų rinkimo praktikos. Naujausia ataskaita tik paskatins tokį nepasitikėjimą, kurį įstatymų leidėjai ir vartotojai jaučia didelėms technologijų įmonėms, tokioms kaip "Google" ir "Facebook".