Kaip išlikti saugiems kriptovaliutų pasaulyje?

2022.02.16

Kriptovaliutų bendruomenė auga eksponentiškai. Labai daug žmonių kriptovaliutomis pradėjo domėtis visai neseniai. Kriptovaliutų pasaulio naujokai yra patrauklūs taikiniai kibernetiniams nusikaltėliams ir sukčiams, tačiau nuo jų nukenčia net ir patyrę kriptovaliutų naudotojai.

Remiantis „Ciphertrace“ duomenimis, 2020 m. daugiau nei 1.6 mlrd. EUR vertės kriptovaliutų buvo pavogtos įsilaužėlių ir sukčių. Dar ankstesniais metais šis skaičius siekė net 4 mlrd. EUR.

Pavogtos sumos yra itin didelės ir gali išgąsdinti pradedančiuosius, svarstančius investuoti į kriptovaliutas. Visgi laikantis šių saugumo patarimų, galėsite apsisaugoti nuo nedorai pralobti norinčių nusikaltėlių

Venkite veltui dalinamų kriptovaliutų konkursų

Šis sukčiavimo metodas dažniausiai pasireiškia socialiniuose tinkluose. Vartotojai yra kviečiami atsiųsti savo kriptovaliutą į tam tikrą adresą ir pažada, kad jie atgal gaus dvigubai daugiau. Kartais „YouTube“ taip pat galima aptikti tiesioginių transliacijų, kurių kūrėjai apsimeta organizuojantys tam tikros kriptovaliutos renginį ir taip pat mėgina žiūrovus apgauti tuo pačiu principu. Šis apgaulės būdas yra paplitęs jau nuo 2017 m.

Neretai apgavikai apsimeta esantys įžymybės. Jie naudoja netikrus socialinių tinklų profilius. Vieną kartą, po socialinio tinklo „Twitter“ kibernetinės atakos, buvo naudojami netgi tikri įžymybių profiliai, todėl būkite atsargūs. Taip pat žinokite, kad apgavikai naudoja daug „Twitter“ paskyrų ir komentuoja ant savo įrašo, jog jis atrodytų patikimai. Dažniausiai po kurio laiko šios paskyros yra ištrinamos.

Venkite prekybos botų apgavysčių

Prekybos botai yra tokios programos, kurios automatiškai prekiauja kriptovaliutomis be jūsų įsikišimo ir uždirba daugiau iš investicijų, nes priima tikslesnius sprendimus, kada parduoti bei kada pirkti. Patariame būti atsargiems, kadangi kai kurios platformos, teikiančios tokias paslaugas, siekia tik išvilioti žmonių pinigus. Šiose platformose vartotojams yra žadamas didžiulis uždarbis kiekvieną mėnesį. Jos yra paremtos piramidės schemos principu. Kai platformos kūrėjai surenka pakankamai pinigų, jie dingsta su investuotojų pinigais ir uždaro savo svetainę.

Pats populiariausias pavyzdys yra „Bitconnect“. Ši platforma investuotojams žadėjo 40% investicijos grąžos kiekvieną mėnesį ir papildomas palūkanas tiems, kurie investavo didesnes sumas. Ši platforma veikė daugiau nei dvejus metus ir jos žetonas pateko į top 10 kriptovaliutų sąrašą. Galiausiai, kūrėjai šią platformą uždarė. Pranešama, kad buvo pavogta daugiau nei 220 mln. EUR.

Apgaulingos prekybos botų platformos dažnai žada didžiules investicijų grąžas ir nepateikia jokių paaiškinimų, kaip veikia prekybos botas. Dažniausiai negalima rasti informacijos apie komandą, sukūrusią šią platformą. Jeigu platforma turi komandos puslapį, patikrinkite, ar komandos narių „LinkedIn“, el. pašto ar „Twitter“ paskyros yra susietos. Taip pat galite paieškoti komandos narių internete, kad sužinotumėte, ar jie yra tikri žmonės.

Atidžiai patikrinkite, ar el. pašto laiškas yra tikras

Netikrus el. pašto laiškus tampa vis sunkiau atpažinti, kadangi sukčiai stengiasi juos padaryti kuo tikroviškesnius. Dažniausiai vartotojai yra skatinami paspausti ant tam tikros nuorodos, kuri akimirksniu į kompiuterį įdiegia kenksmingą programinę įrangą ir įsilaužėliui suteikia prieigą prie informacijos kompiuteryje. Kituose laiškuose vartotojams yra atsiunčiama nuoroda, kuri yra labai panaši į tikros platformos nuorodą, pavyzdžiui, kriptovaliutos keityklos. Tada jie yra skatinami pakeisti savo slaptažodį toje platformoje ar pervesti pinigų.

Sulaukus laiško, prašančio atskleisti jautrią informaciją, pervesti pinigų ar spausti ant nuorodų, nepamirškite patikrinti siuntėjo el. pašto adreso. Taip pat niekada neatidarinėkite neaiškaus siuntėjo nuorodų ir nesidalinkite savo asmeniniais duomenimis ar slaptažodžiais. Jeigu tikrai manote, kad siuntėjas yra tikras, verčiau nueikite į tos platformos svetainę patys ir susisiekite su klientų aptarnavimo skyriumi.

Nelaikykite jautrios informacijos skaitmeniniu pavidalu

Tai yra viena didžiausių klaidų, kurią daro tiek pradedantieji, tiek ir patyrę kriptovaliutų naudotojai. Niekada nedarykite kriptovaliutų piniginių slaptažodžių ar atsarginių kodų skaitmeninių kopijų. Skaitmeninė kopija nėra tik informacijos laikymas telefone/kompiuteryje, tačiau ir nuotraukos, laikomos šiuose prietaisuose.

Laikant jautrios informacijos skaitmenines kopijas, visada egzistuoja rizika, kad įsilaužėliai gaus prieigą prie šios informacijos, pasinaudodami kenksminga programine įranga ar kitokių kibernetinių atakų pagalba. Geriausia šią informaciją yra užsirašyti ant popieriaus.

Visada naudokite dviejų žingsnių autentifikavimo funkciją

Susikūrus naują kriptovaliutų keityklos paskyrą, visada svarbu įgalinti dviejų žingsnių autentifikavimo (2FA) funkciją. Šis autentifikavimo procesas reikalauja suvesti patvirtinimo kodą tam, kad galėtumėte prisijungti prie savo paskyros.

Yra keli metodai, kaip galima gauti tą kodą, pavyzdžiui, gauti jį el. paštu ar SMS. Visgi dauguma kriptovaliutų keityklų skatina vartotojus atsisiųsti programėlę, kuri yra susieta su jūsų paskyra. Toje programėlėje yra generuojamas kodas, kuris pasikeičia, kas 30-40 sekundžių. Populiariausia programėlė tam yra „Google Authenticator“.

Skirtingoms kripto platformoms naudokite skirtingus slaptažodžius

Visi minėti saugumo būdai suteikia patikimą apsaugą, tačiau taip pat svarbu yra naudoti skirtingus slaptažodžius skirtingoms platformoms. Šiais laikais pasitaiko daug duomenų nutekėjimo atvejų, nukenčia netgi pasaulinio žinomumo kompanijos. Naudodami skirtingus slaptažodžius, sušvelninsite tokių nemalonių atvejų įtaką, kadangi net ir nutekėjus jūsų duomenims vienoje platformoje, nebus rizikos, kad įsilaužėliai su tuo pačiu slaptažodžiu galės prisijungti ir kitur.