Kaip iki senatvės išsaugoti gerą regėjimą

2018.09.19

Akys – vienas pagrindinių jutimo organų, kuriuo pažįstame mus supantį pasaulį. Čia pateikiamos paprastos taisyklės, kurios padės laiku pastebėti, kad jūsų akims yra kažkas negerai.

Kodėl silpsta regėjimas ir kaip jį apsaugoti

Šių dienų žmogaus gyvenimo sąlygos nepadeda išsaugoti gero regėjimo. Didžiąją dienos dalį mes praleidžiame, panirę į išmanųjį telefoną ar kompiuterį. Mūsų regėjimas silpsta, o tai suprantame tik tuomet kai situaciją galima ištaisyti tik rimtu gydymu.

Nemalonumai, su kuriais susiduria beveik visi, kurie daug laiko praleidžia priešais monitorių, tai – kompiuterinis regos sutrikimo sindromas ir kitos akių ligos. 

Jūs tikriausiai pastebėjote, kad po kelių valandų nenutrūkstamo darbo prie kompiuterio, akys pavargsta, parausta, jaučiasi perštėjimas, o vaizdas ekrane liejasi. Taip atsitinka todėl, kad akims reikia pailsėti.

Bent kartą per 45-60 minučių atsitraukite nuo darbo bent 10 minučių ir atlikite akių mankštą. Pratimai yra elementarūs: pakaitomis fiksuokite savo žvilgsnį į nosies galiuką, o tada pažiūrėkite į toliau esančius daiktus; nukreipkite akis į dešinę, į kairę, aukštyn ir žemyn. Visi judesiai turėtų būti atliekami lėtai ir ramiai. Galimas labai paprastas akių mankštos variantas: nueikite prie lango ir kelias minutes žvelkite į tolį.

Mėlyna šviesa, sklindanti nuo monitorių ir kitų įrenginių vargina akis ir gali pakenkti tinklainės ląstelėms. Kiek įmanoma, pabandykite sutrumpinti laiką, kurį praleidžiate priešais ekraną, o išmaniajame telefone įjunkite naktinį režimą. Į maisto racioną įtraukite produktus, kuriuose yra daug liuteino ir zeaksantino pigmento, jie gali apsaugoti 

akies tinklainę nuo mėlynos spalvos apšvietimo poveikio. Šių naudingų medžiagų galima rasti špinatuose, paprikose, petražolėse, pistacijose, cukinijose ir žaliuose žirneliuose.

Jei jau turite trumparegystę, toliaregystę ar astigmatizmą, tai nereiškia, kad neįmanoma grąžinti gero regėjimo. Yra dvi galimybės kaip toliau elgtis: pirma – akiniai ar kontaktiniai lęšiai, antra – lazerinė korekcija. Jei pradėsite nešioti akinius ar kontaktinius lęšius, turėsite reguliariai tikrinti savo regėjimą, ir jei jis pablogės, teks užsisakyti naujus.

Lazerinė akių korekcija –  greitas ir radikalus problemos sprendimo būdas. Dažniausia ji atliekama pacientams nuo 18 iki 45 metų, o reabilitacijos laikotarpis, paprastai, užtrunka minimaliai. Jei korekcija pavyksta sėkmingai, jau po poros dienų galėsite sportuoti ir dirbti kompiuteriu.

Kaip suprasti, kad atėjo laikas apsilankyti pas gydytoją

Pradžioje rimtos ligos simptomai yra gana nežymūs, ir mes juos dažnai ignoruojame. Pastebėję kad suprastėjo regėjimas – kreipkitės į gydytoją. Jei jaučiate bent vieną iš šių simptomų, tai yra ženklas, kad turėtumėt apsilankyti pas akių gydytoją:

  • tarsi rūkas akyse;
  • ryškus regos aštrumo sumažėjimas;
  • dvejinimasis akyse;
  • vizualus aplinkinių objektų iškraipymas;
  • sunkumo pojūtis akyse, jausmas lyg kažkas plaukiotų akyse;
  • spalvoti apskritimai, esant šalia šviesos šaltinių;
  • skausmas akyse;
  • akių paraudimas;
  • sausumas, svetimkūnio pojūtis po akių vokais;
  • dažnas ašarojimas, išskyros iš akių;
  • padidėjęs akių nuovargis;
  • diskomfortas nuo ryškios šviesos;
  • galvos skausmas, diskomfortas dėvint akinius;
  • bet kokia akių trauma.

Net tie, kurie nepastebėjo simptomų, išvardintų šiame sąraše, turėtų reguliariai lankytis pas oftalmologą. Suaugusiems rekomeduojama – kartą metuose, 3-12 mėnesių kūdikiams – kartą metuose, po to regėjimą tikrinti reikėtų kas dvejus metus, o sukakus 7 metams – vėl kasmet.

Kodėl problemas geriau spręsti šiuolaikinėje oftalmologijos klinikoje

Norint pritaikyti tinkamą gydymo būdą, būtina suprasti, dėl ko apskritai jūsų regėjimas blogėja. Oftalmologiniai tyrimai įprastose poliklinikose dažnai apsiriboja akių  patikrinimu naudojant Landoltų žiedų ar Snellen lentelę. Neginčyjama, lentelės yra geros, tačiau tik tam, kad nustatyti regėjimo ryškumą. Tačiau to nepakanka diagnozei nustatyti.

Šiuolaikinė diagnostinė įranga leidžia įvertinti akies būklę mikronų tikslumu ir ankstyvoje stadijoje nustatyti problemas. Privačioje klinikoje diagnostikos tyrimo metu jums bus patikrintas regėjimo aštrumas, pamatuotas akispūdis ir akių refrakcija, patikrintas regėjimo laukas, ragenos forma, tinklainės ir regos nervo būklė.

Po diagnozės, oftalmologas paskirs reikiamus vaistus ar fizioterapinį gydymą ir pateiks rekomendacijas.


Išsaugoti savo regėjimą paprasta: mažiau sėdėkite prie kompiuterio (bent jau laisvalaikiu), sveikai maitinkitės ir reguliariai apsilankykite pas oftalmologą. Savalaikė diagnostika padės nustatyti ligą, kol ji nebus pažengusi pernelyg toli.