Kodėl senų baterijų negalima išmesti į šiukšliadėžę
2018.07.04
Jei jūs rūpinatės savo sveikata, gamta, tuomet naudotas baterijas priduokite utilizavimui.
Kas atsitiks, jei naudotas baterijas išmesite į šiukšliadėžę?
Akumuliatoriai ir baterijos, priklausomai nuo jų tipo, turi tokių elementų kaip švinas, nikelis, kadmis, ličio medžiaga ir retais atvejais gyvsidabris. Kadmis žmogui yra vienas iš nuodingiausių ir pavojingiausių cheminių elementų, neigiamai veikiantis inkstų sistemą, kaulinį audinį ir kepenis. Jis yra kancerogeninis ir gali sukelti vėžinių ligų atsiradimą. Švinas ir gyvsidabris turi ne mažesnį neigiamą poveikį žmogaus inkstams, kepenims, kauliniam audiniui, taip pat nervų sistemai.
Kol baterija veikia tinkamai, mes neturėtume dėl to jaudintis. Svarbiausia laikytis eksploatavimo taisyklių. Kai patenka į sąvartyną, tuomet ji tampa uždelsto veikimo ginklu.
Pasak „Greenpeace“ šaltinio, kasmet vien tik didžiųjų miestų sąvartynuose atsiduria apie 15 milijonų baterijų. Kai baterija ar akumuliatorius patenka į sąvartyną, vykstant korozijos ir korpuso sunaikinimo procesui, toksinės medžiagos prasiskverbia tiesiai į dirvožemį ir gruntinius vandenis, o po deginimo – patenka net į atmosferą.
Kas atsitiks – akivaizdu. Prasiskverbdamos pro dirvožemį, vandenį ir orą toksinės medžiagos, sukelia nepataisomą žalą visam planetos gyvenimui. Mažina augalų augimą, patenka į gyvūnų organizmus ir, žinoma tai persiduoda žmonėms – kartu su vandeniu, gyvulinės ir augalinės kilmės maisto produktais ir net su oru, kurį mes kvėpuojame.
Baterijos yra skirtingos. Ar tai svarbu?
Tiesa yra tai, kad baterijos yra skirtingos. Pamėginkim suprasti, ką reiškia akumuliatorius. Šį žodį galima sutikti kasdieniniame gyvenime. Akumuliatoriai ar baterijos, priklausomai nuo jų tipo, skirstomi:
Vienkartinės baterijos:
- šarminės (alkaline);
- cinko-anglies;
- ličio;
- sidabro oksido (oxygen-silver);
- cinko-oro (zinc-air).
Joms priskiriami yra mums žinomi „pirštukai“ ir mažesnės baterijos, naudojamos televizoriaus nuotolinio valdymo pulteliuose, žibintuvėliuose arba sieniniuose laikrodžiuose, taip pat mažos apvalios „tabletės“, dažniausiai tinkamos laikrodžiams. Oro cinko baterijos yra skirtos klausos aparatams.
Įkraunamos baterijos (akumuliatoriai):
- nikelio-kadmio (Ni-Cd);
- nikelio-metalo hidridp (Ni-MH);
- nikelio-cinko (Ni-Zn);
- ličio jonų (Li-Ion);
- švino rūgšties (Pb).
Ni-Cd, Ni-MH ir Ni-Zn baterijos naudojamos daugelyje belaidžių elektros prietaisų, pavyzdžiui, žibintuvėliuose, skaitmeniniuose fotoaparatuose, radijo imtuvuose ir telefonuose.
Ličio jonų akumuliatorius galima rasti mobiliuosiuose telefonuose, nešiojamuose kompiuteriuose, radijose ir kituose bevieliuose įrenginiuose. Švino rūgšties akumuliatoriai yra įrengti automobiliuose ir kitose transporto priemonėse, taip pat jie naudojami kaip avarinis elektros energijos šaltinis.
Baterijos, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio, yra uždraustos beveik visose pasaulio šalyse ir jų praktiškai nėra, todėl akumuliatoriaus ar akumuliatoriaus pakuotėje matysite ženklą „0% gyvsidabrio“ arba „be gyvsidabrio“. Tas pats pasakytina ir apie kadmį: apie tai, kad jo nėra jums bus pranešta panašiu ženklu „0% kadmio“.
Žinoma, baterijos rūšių yra daug daugiau, visos jos skiriasi kompozicija ir yra skirtingos jų pritaikymo sritys. Tačiau ant visų baterijų ar išorinės jų pakuotės pavaizduota piktograma su nubraukta talpykla.
Bet kokios baterijos ir akumuliatoriai, pažymėti šiuo simboliu, negali būti išmesti bet kur, juos reikia priduoti utilizavimui į tam skirtas vietas.
Kur galima priduoti panaudotas baterijas ir akumuliatorius?
Norėdami sužinoti, galite pasinaudoti interaktyviuoju žemėlapiu su naudotų baterijų ir akumuliatorių priėmimo taškų adresais. Pakanka pasirinkti miestą ir šiukšlių rūšį, kurią norite priduoti perdirbimui ar utilizavimui.
Daugelyje prekybos centrų yra konteineriai, skirti panaudotų baterijų surinkimui, kurių sąrašą taip pat galima peržiūrėti žemėlapyje.